شماره ثبت۱۳۷۳۷

اعتصاب رانندگان تریلی موجب اختلال شدید در بازار آهن شد

اعتصاب رانندگان خاور و باری
  • نویسنده ahan
  • 2018-05-29

اعتصاب رانندگان تریلی موجب اختلال شدید در بازار آهن شد

در هفته ی ابتدایی خرداد ماه  شاهد نوسان قیمت برای شمش بودیم  و میانگین قیمت شمش برای سایزهای ۱۲۵ و ۱۵۰ میلیمتر نوسان زیادی نداشت. در روز اول خرداد شمش های کارخانه های خصوصی ۲۵۶۴۷ ریال بود. روز یکشنبه به علت روند نزولی شدید کسی عرضه نمی کرد ولی روز دوشنبه به ۲۵۸۸۶ ریال رسید. با کاهش تقاضای خرید قیمت شمش تا پایان هفته به ۲۵۴۷۱ ریال برگشت.

روز شنبه عرضه شمش های نیشابور در پایه قیمت ۲۲۴۰۰ ریال بدون مالیات ارزش افزوده باعث تعجب شد ولی در عین ناباوری این عرضه ادامه یافت. البته این معاملات در خارج از بورس صورت می گرفت ولی مبنای قیمت همان قیمت پایه اولیه فولاد خوزستان بود. شنیده می شود این عرضه با استقبال روبرو شده و سفارشات خوبی روی آن صورت گرفته است . شمش های کارخانه‌های بزرگ با افت قیمت روبرو بود محصول خزر که اول هفته ۲۶۲۰ تومان پیشنهاد میشد تا آخر هفته به ۲۵۲۰ تومان تمام شده هم رسید که با کسر کرایه حمل در رقابت با شمش نیشابور تقریباً نزدیک به هم هستند. محصول چادرملو در همین قیمت معامله شد ولی حجم معاملات محدود بود ، خریدارها احتیاط می کردند و فروشنده ها سردرگم ، در مجموع با توجه به ثبات قیمت آهن اسفنجی و محدودیت عرضه آن از طرف مبادی اصلی عرضه، قیمت شمش به کف خود رسیده است. هر چند که قیمت ضایعات هم ممکن است پائین بیاید اما در ماه رمضان حجم عرضه آن با کاهش روبرو میشود بنابراین بازار با کف قیمت شمش روبرو است. در هفته گذشته بدلیل اعتصاب رانندگان تریلی و عدم جابجایی بار عرضه شمش به کارخانه ها دچار اختلال شدید شد.

 

تغییرات قیمت انواع مقاطع فولادی

در اولین روزهای خرداد قیمت میلگرد تقریبا ثابت  بود و نوسان شدیدی نداشت اما با اعتصاب رانندگان  تریلی و عدم جابجایی بار  در هفته ی گذشته قیمت میلگرد روند صعودی داشت و به ۲۹۱۵۰ رسید. روز شنبه میانگین قیمت ۲۸۱۹۸ ریال بود و از روز یکشنبه زمزمه تغییر قیمت شنیده شد و دوشنبه برخی از کارخانه ها آن را شروع کردند تا روز سه شنبه که به اوج خود رسید و میانگین قیمت روی ۲۸۵۶۳ ریال رسید اما با شروع اعتصاب تریلی ها بازار کاملا ساکت شد هر چند بعضی کارخانه ها قیمت ها را تعدیل کردند ولی تاثیری در معاملات نداشت.

تیر آهن هم وضعیتی مشابه میلگرد داشت. امید به  بهبود قیمت آن می رفت به همین علت میانگین قیمت ۳۰۷۸۳ ریال هر کیلو برای سایزهای ۱۴ تا ۱۸ در اصفهان تا سه شنبه به ۳۰۹۵۰ ریال رسید ولی وقتی خریدار و فروشنده باور کردند که عملا معامله ای نمی تواند صورت بگیرد قیمت ایستاد. همین شرایط برای نبشی و ناودانی هم دیده شد.

قیمت ورق ها سیاه ، گالوانیزه و ورق روغنی علیرغم اعتصاب تریلی ها روند صعودی داشت و تاجران با توجه به موجودی قبلی انبارها هر روز اقدام به افزایش قیمت انواع ورق کردند و این روند افزایش قیمت ادامه خواهد داشت تا زمانیکه موجودی انبارها اتمام یابد و نیاز به خرید بار جدید از کارخانه باشد علیرغم اینکه کارخانه ها بدلیل افزایش موجودی انبار قیمت انواع ورق سیاه ، ورق گالوانیزه و انواع ورق روغنی و ورق رنگی را پایین آوردند اما در بازار خبری از کاهش قیمت ورق نیست .

کارشناسان فروش

زهرا فراهانی زنگارکی

مدیر فروش _ داخلی ۳

سحر عطار

کارشناس فروش _ داخلی ۴

امین اینانلو

کارشناس فروش _ داخلی ۵