شماره ثبت۱۳۷۳۷

انواع ورق سیاه

فروش ورق سیاه,وزن ورق سیاه,ورق مبارکه,ورق اکسین
  • نویسنده ahan
  • 2018-05-01

انواع ورق سیاه

ورق سیاه را در اصطلاح ورق گرم می نامند که  در شرکت های ذوب آهن و فولاد سازی بطور مستقیم از بیلت ( یا همان شمش ورق ) و گنداله های آهن تولید می شود ، دلیل نامگذاری ورق گرم به ورق سیاه بدین جهت است که از ابتدا تا انتهای فرآیند نورد و فرم دهی بر روی بیلت حرارت دیده است .

در نورد گرم بیلت ها در کوره های پیش گرمایشی به دمای ۱۲۸۰ درجه سانتی گراد می رسند و پس از فرآیند نورد اولیه در ادامه کار و با اعمال نورد نهایی ضخامت آن به ۱/۲ میل تا ۱۶ میلی متر می رسد.

فرآیند نورد نهایی ورق شامل کارهایی مثل بهبود خواص مکانیکی ، تسطیح ورق ، کم کردن وزن کلاف و برش های سبک و سنگین ورق در طول های ۱متر تا ۱۲ متر می باشد.

ورق سیاه در بازار به شکل های مختلفی و با استانداردهای متفاوتی عرضه می شود اما بدلیل مصرف بالای ورق ST37  که بسیار پرکاربرد است در بازار ورق سیاه را بیشتر ورق ST37  می دانند .

روش دیگر تولید ورق نورد سرد می باشد که محصول بدست آمده را ورق روغنی می نامند.

کارخانه های تولید ورق

ورق سیاه اکسین اهواز

ورق سیاه مبارکه

ورق سیاه کاویان

ورق سیاه گیلان

ورق سیاه قطعات

و نمونه های وارداتی آن در ایران شامل ورق سیاه قزاق و ورق M.M.K  می باشد .

 

ورق سیاه به ۲ دسته کلی ورق صنعتی و ورق  معمولی تقسیم می شود.

۱-ورق سیاه صنعتی :  ورق های سیاه صنعتی خود به ۲ دسته کلی ورق سیاه نرم و ورق سیاه سخت تقسیم می شوند.

۱-۱-ورق سیاه نرم : که این زیر دسته دارای قابلیت کششی بیشتری بوده و در صنایعی بیشتر مصرف می شوند که نیاز هست ورق کشیده شده و بهش فرم و شکل موردنظر را بدهند. این دسته از ورق های سیاه شامل ورق های  DD۱۱ و DD۱۲ و DD۱۳ و همچنین STW۲۲ و STW ۲۴ هستند که در صنایع کشتی سازی و ساخت ماشین آلات بیتشر استفاده می شوند.

۲-۱-ورق سیاه سخت : همانطور که از اسم این دسته از ورق های سیاه پیداست سخت و سفت هستند و قابلیت کشش و فرم دهی پایینی دارند که شامل ورق هایی با استانداردهای- SPHT۱ – SPHT۲ – SPHT4 – SPHT3  همچنین ورق های A285   با گرید GRC   و یا ورق های A590   و   A596  با  GR55  تا GR90   می باشد که از آنها جهت تولید مخازن سوخت های نفتی و مخازن تحت فشار و لوله های تحت فشار و همچنین سیلندر های فشار قوی استفاده می شود .

 

۲-ورق سیاه ساختمانی : بطور کلی ورق های ساختمانی از  ورق های st33  شرو ع می شوند تا ورق های st52   که در این نامگذاری رقم سمت راست مخفف مقاومت نهایی ورق سیاه مذکور می باشد ، برای مثال ورق st 52  دارای مقاومت نهایی ۵۲۰۰ کیلو گرم می باشد.افزایش مقاومت و سخت شدن ورق های سیاه مساوی با افزایش میزان کربن در ترکیبات آن است و از st33  تا st33 ,   و st52  به ترتیب درصد کربن افزایش یافته و مقاومت و سختی ورق افزایش می یابد.

بیشتر ورق های ساختمانی که  آنرا ورق های st37  می نامند دارای مقاومت نهایی ۳۷۰۰ کیلوگرم  بر متر مربع هستند ، یعنی این دسته از ورق ها تا ۳۷۰۰ کیلوگرم بار را تحمل می کنند و توانایی تحمل بیشتر آنرا ندارند وبیتشر در کارهای معمولی مثل ساختمان سازی و اسکلت سازی  مورد استفاده قرار می گیرند.

فرم عرضه در بازار

ورق سیاه در بازار به ۲ شکل رول و فابریک مو جود می باشد.

در فرم رول ، معمولا عرض رول ها از  ۱۰۰ سانتی متر شرو ع شده و در عرض های ۱۲۵ و ۱۵۰ و ۲۰۰ سانتی متری نیز در بازار عرضه می شود که طول این دسته از ورق ها با توجه به فرم رول آنها محدودیت نداشته و در کارگاهها با توجه به مورد مصرف برش می خورند.

در فرم فابریک  شرکت سازنده ورق با توجه به میزان سفارش هر اندازه و ابعاد دلخواهی را تولید می کند اما در بازار ایران معمولا این موضوع برقرار نیست و شرکت سازنده یکسری ابعاد و اندازه های مرسوم و پرکاربرد را به عنوان فابریک تولید و به بازار عرضه می نماید.

لازم به ذکر است که ورق ها سیاه تا ضخامت ۱۵ میل بصورت فرم می باشند و ضخامت های بالاتر طبیعتا به شکل شیت عرضه می شوند.

ضخامت ورق ها

ضخامت ورق های سیاه طیف گسترده ایی رو شامل می شوندو از ۱/۵ میلی متر تا ۱۰۰ میلی متر رو در بر می گیرد ( بله اشتباه نخوندین ۱۰۰ میلی متر یعنی ۱۰ سانتی متر ضخامت ورق )

کارشناسان فروش

زهرا فراهانی زنگارکی

مدیر فروش _ داخلی ۳

سحر عطار

کارشناس فروش _ داخلی ۴

امین اینانلو

کارشناس فروش _ داخلی ۵